Kifele ne?
Találkoztál már ezzel a mondattal? Pedig a babádnak csak úgy jó?
Minden hordozóeszköznek, minden pozíciónak, minden kötésnek vannak előnyei és hátrányai. Ismerd meg és döntsd el, nektek hogyan jó együtt.
Előnye
A baba mindent lát, még pedig úgy, hogy közben anya vagy apa biztonságot adó ölelésében van. Föntről látja a világot és abból a perspektívából, amiből mi. Ez óriási élmény, ezért nagyon szeretik a babák.
Hátránya
Ez a hordozási mód az, ami a lehető legjobban megterheli a hordozó személy testét. Még jobban, mintha elöl, befele van a babám, mert a súlypontja még távolabbra kerül a súlypontomtól és mert nem ölel rám a lábával.
Ha előttem, kifele van a baba, akkor nem tudja magának önállóan szabályozni, hogy miből és mennyit fogadjon be, nem tud elfordulni, nem tud hozzám bújni a babám. Vannak babák, akiknek egyszerre csak elég lesz és nagy sírás lesz belőle. Őket külön meg kell nyugtatni úgy, hogy kiveszem, megdajkálom, majd befele felveszem. Ha elfárad és aludna, akkor szintén külön figyelnem kell arra, hogy kivegyem és befele fordítsam, hogy bújni tudjon.
A legtöbb hordozóban, amit elölhordozásra is terveztek, a baba lábai lógnak, mint egy bugyikenguruban. Ilyenkor a hosszabb babák esetében a hordozó személyt zavarják a lógó lábak, összeütköznek. Létezik olyan csatos hordozó, aminél figyeltek arra, hogy a baba combjai szélesen legyenek alátámasztva elölhordozás esetén (ilyen például az Ergobaby 360), illetve kendővel is meg lehet úgy támasztani a babát. Ekkor azonban a baba súlypontja még távolabb kerül a hordozó személytől, ezért még nehezebb lesz őt vinni.
Ha a baba térdei nincsenek magasabban, mint a feneke, és még a mellkasomhoz is húzom, akkor nem tud gömbölyödni a háta sem, tehát nem tudja felvenni azt a pozíciót, amit magától felvenne és ami igazán otthonos és kényelmes neki.
És akkor mit csináljak?
Szinte minden család, akiknek megtanítottuk, hogyan tehetik oldalra vagy hátra a babáját, inkább amellett döntöttek. Így kiiktatunk minden hátrányt és marad az előny.
Van, aki mégis kifele fordítva hordozza a babáját? Igen, volt olyan család, aki mégis emellett döntött. Volt olyan család, akiknél tudjuk, hogy átmeneti időszak volt, később ők is háton hordozásra váltottak. Ebben az átmeneti időszakban sem kellett a babának kevesebb testközelséggel beérnie.
Ez a pozíció nem ártalmas, az előnyeit és hátrányait ismerve dönts szabadon!
És kézben?
A kézben hordozás annyiban más, hogy nagyon dinamikusan váltogatjuk, hogyan fogjuk a babát. Mindig nagyon érzékenyen figyelünk rá. Bárhogyan tarthatod az öledben, karodban a babádat, a legjobbat adod neki.