Tényleg abba fogja hagyni magától a szopizást?
A szoptatási sztrájk nem elválasztódás
Ha a baba vagy a kisgyermek egyik napról a másikra nem hajlandó szopni: sír, és kétségbeesett a helyzet miatt, akkor szopási sztrájkról beszélünk, aminek a hátterében valami olyan tényező áll, ami zavarja a babát a szopizásban. Ez lehet betegség, szájban vagy torokban megjelenő fájdalmas hólyag, seb, de akár egy rossz élmény, amit a szoptatás közben tapasztalt meg – ezt sokszor nem tudjuk meg pontosan, hogy mi volt. Ez az időszak nagyon nehéz mind a mama, mind a baba számára, de általában van visszaút a szoptatáshoz. Ahhoz, hogy megtaláld ezt a visszautat, felbecsülhetetlen jelentőségű a rátok szabott, jó segítség – fordulj szoptatási tanácsadóhoz. Általában elomondható, hogy érdemes finoman próbálkozni a szoptatással; ha ébren a baba elutasítja a mellet, lehet, hogy álmában vagy félálomban szopni fog. Segíthet a sok testközelség és bőr-bőrkontaktus. Ha lezajlik a betegség, megszűnik a zavaró tényező, akkor a baba általában visszatér a szopihoz.
Az elválasztódás
Az igény szerint szoptatott gyereknél az elválasztódás kettő és hét éves kor között bármikor bekövetkezhet. Ilyenkor általában lassan, fokozatosan csökken a szopások időtartama és száma. Lehetnek olyan időszakok, amikor a gyereked többet szopik, anyásabb, pl. betegség idején, máskor viszont alig jut eszébe, hogy a mellre kéredzkedjen. Lehet, hogy napok, hetek eltelnek szopi nélkül, majd újra kér. A természetes elválasztódás olyan folyamat, ami minden gyerek életében bekövetkezik akkor is, ha nem teszünk érte külön lépéseket.
Te is elválaszthatod
Teljesen természetes, ha vegyes érzéseid vannak a kisgyereked szoptatásával kapcsolatban, és időnként nem esik jól őt megszoptatni. A szoptatás kettőtök dolga, te is kezdeményezheted a szopások ritkítását, vagy ha már a negatív érzések az uralkodóak benned, elválaszthatod őt. Az elválasztódás alatt a szopizások elmaradnak, de a kettőtök közötti kötődés megmarad, és a szopizós évek emlékét egész életetekben megőrizhetitek.