Nem ázik fel a mellbimbóm a sok szoptatástól? / Segítség! Kisebesedett!
Általános tévhit, hogy a szoptatást azért kell korlátozni, hogy ne sebesedjen ki a mellbimbó. Természetesen az első hetekben előfordulhat érzékenység, hiszen egyik napról a másikra nagy igénybevételnek van kitéve a mell, de ez elmúlik, függetlenül attól, hogy mennyi időt tölt mellen a baba.
A sebesedés és a mellfájdalom oka
legtöbbször az, hogy a baba nem megfelelő technikával szopik, azaz a mellbimbó nem jó helyen van a szájában. Ez kidörzsölődéshez, sebesedéshez vezethet. Nagyon fontos már a kezdetektől odafigyelni, hogy a baba jó pozícióban kerüljön mellre: teljes testével forduljon feléd, a fejét ne kelljen oldalra fordítania; füle, válla, csípője egy vonalban legyen. Egy párna vagy takaró segítségével támaszd alá a karodat, amivel a babádat tartod, hogy a baba a mell magasságában legyen, ne kelljen ráhajolnod.
Kulcsfontosságú a mellrehelyezésnél, hogy akkor húzzuk a picit a mellre, amikor a legnagyobbra nyitja a száját, mintha ásítana. Ekkor biztos, hogy elég jól beveszi a mellet, és nem csak a mellbimbót szopja, hanem a bimbóudvar egy része is a szájában van. Amikor már mellen van, az ajkait érdemes figyelni, hogy kifelé pöndörödjenek alul és felül is. Ha a baba beveszi a mellet és elkezd szopni, annak nem szabad fájdalmasnak lennie. Ha mégis ezt tapasztalod, és úgy érzed, hogy a helyzet a legjobb igyekezeted mellett sem javul, fordulj mielőbb szoptatási tanácsadóhoz, aki személyesen tud segíteni, mert a mellrehelyezésen túl még sok minden más is állhat a háttérben, ami fájdalmat és sebesedést okozhat.
Meglévő seb esetén sem ellenjavallt a szoptatás,
még akkor sem, ha a seb vérzik. Érdemes megpróbálni más testhelyzeteket, amikor más szögből veszi be a baba a mellet, így a sebes rész nem dörzsölődik, és könnyebben gyógyul. A bimbóvédő használata nem megoldás a problémára, mert a baba technikája nem javul azzal sem, a bimbó viszont ugyanúgy dörzsölődik a bimbóvédő falához, ráadásul a fertőzés veszélye is megnő. A sebgyógyulást segíti, ha a tejet és a baba nyálát a bimbón hagyod, és nem használsz semmilyen szappant, fertőtlenítőt. A tiszta lanolin (patikákban kapható) a legjobb a bimbó ápolására akár megelőzésként, akár már meglévő sebek esetén.
Természetesen a fájdalmas szoptatást nem kell erőltetni
Átmeneti megoldás lehet, ha kézzel fejsz, és a lefejt tejet szoptatásbarát eszközzel (kiskanállal, fecskendővel, pohárral) adod oda a babádnak.