Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Bővebben az ÁSZF-ben olvashatsz róla. 
Elfogadom
Menü

Honnan tudom, hogy elég-e a tejem?

Honnan tudom, hogy elég-e a tejem?

Az elegendő tejmennyiség az, amitől a baba szépen gyarapodik, fejlődik. Tehát újra csak az a szabály, hogy nem grammokat és millilitereket nézünk, hanem a babát figyeljük. Elsősorban a pisis és kakis pelusokat érdemes számolni, mert ha van bevitel, akkor van kiadás is.

 

Mennyit pisil és kakil a baba?

Hatnapos korig, amíg nagyjából még előtejet szopizik a baba, és kezd beindulni a nagy mennyiségű tej, a kaki meglétét és minőségét figyeljük. Az első két napon kell eltávoznia a sötét színű, ragcsos magzatszuroknak. Ez után jöhet egy nap szünet, majd azt érdemes figyelni, hogy a széklet színe napról napra világosabb színű legyen, míg nagyjából a hatodik napra éri el a mustárhoz hasonló színét és állagát.

A vizelet mennyiségét tekintve: első nap egy pisi is elég, második nap kettő, a továbbiakban három-öt alkalom, majd a hatodik napra várunk napi öt-hat pisis pelenkát. A vizelet akkor egészséges, ha szagtalan, színtelen-halványsárga.  Az  első napokban téglaszínű vizeletkristályt is láthatsz a pelenkában, és kislányoknál véres hüvelyváladék is távozhat, ami az anyai hormonok hatása.

Hatnapos kortól hathetes korig legalább napi öt-hat pisis és három-négy kakis pelenkát várunk. Egy pisis pelenka azt jelenti, hogy a textilpelenka nem csak nyirkos, nedves, hanem inkább ázik a pisitől. Az eldobható pelenkának, pedig legyen súlya a megduzzadt zselétől. Önts három evőkanálnyi/fél deciliter vizet a tiszta, száraz pelenkába, így látni fogod, hogy mennyire ázik el – ebből a mennyiségből várunk öt-hatot egy teljes nap alatt. Kakis pelenkának számít, ha a kaki „mérete” legalább akkora, mint egy kétszáz forintos érme.

Hathetesnél idősebb babánál már az is előfordulhat, hogy nincs minden nap széklete, az sem kóros, hiszen ekkor már nagyon intenzíven hasznosul az anyatej. (Mint ahogyan az sem probléma, ha minden pelenka kakis.)


Hogyan gyarapszik és fejlődik?

A pelenkák számolásán kívül a súlygyarapodást is figyeljük, de nem kell minden szopizást mérni! Egészséges babát elég legfeljebb hetente egyszer mérlegre tenni. Ha a heti súlygyarapodása eléri a 150-200 grammot, akkor biztosan nem kell aggódnunk. A testsúly növekedése nem mindig azonos mértékű, ezt fontos észben tartanod.Lehetnek intenzív szakaszok, és lehetnek napok-hetek, amikor lassabb a gyarapodás. Egy betegség vagy oltás is visszavetheti a baba súlygyarapodását.

Ha a baba súlya nem követi a nagykönyvben leírtakat, akkor sem kell kétségbeesned; figyeld a hossznövekedést is, valamint az általános állapotát, fejlődését. A szoptatott babákra az a jellemző, hogy az első hónapokban nagyon intenzíven gyarapodnak, majd ha megkettőzték a súlyukat, lelassul a súlygyarapodásuk.


Hogyan szopik?

Ha még ezek után is bizonytalan vagy, figyeld meg, hogy mi történik, amikor szoptatod a babádat. Ha a következőket érzed/látod, akkor biztos lehetsz benne, hogy működik a melled és a babád is hatékonyan szopizik:

  • a kezdeti gyors szopómozgások után a babád elkezd lassabban szopizni, és minden szívást egy korty követ;
  • a melled bizsereg, esetleg érzed is, hogy megindul a tejed;
  • a másik melledből is csöpög a tej;
  • elálmosodsz, megszomjazol szoptatás közben;
  • az első hetekben szoptatás közben görcsöl a méhed;
  • a szoptatás végére a melled puhább, „üresebb” lesz;

a babád nyeli a tejet, pár cseppet láthatsz is a szája sarkában, majd az intenzív szopizás után ellazul, megnyugszik, elalszik.

Keresés