Hányszor, mennyi időnként szoptassak?
A születés után közvetlenül
Ideális esetben a baba a születése utáni első két órát a mamáján fekve, bőrkontaktusban tölti. Ilyenkor minden külső beavatkozás nélkül megtalálja a mellet és szopik. Az „aranyóra” elteltével a baba mély alvásba merül, majd ébredezéskor éhségjelekkel jelzi, ha szopni szeretne. (Ld. még a Honnan tudom, hogy mikor éhes? című cikkünket.) Ezt csak akkor vesszük észre, ha a babánk velünk van, ezért fontos már az első napokban is, hogy babád állandóan veled lehessen!
Ha a babád mégsem lehet veled, fontos, hogy a szülés után legkésőbb hat órával kezdd el fejni a melledet. Az első napokban a kézi fejés szokott működni, mivel még csak cseppek jönnek.
Ha veled van a babád, de nem tudod mellre rakni bármilyen okból, akkor is fontos a kézi fejés. A babának az is elég lehet, ha a kifejt cseppeket lenyalogathatja a melledről.
Bárhogy alakul, ha nem szopizik a babád az első napokban nyolc-tíz alkalommal érdemes fejni, úgy hogy egy-két alkalom éjszakára esik.
Az újszülöttnek
huszonnégy óra alatt legalább tíz-tizenkét alkalommal kell mellre kerülnie. Ez több okból is fontos.
Egyrészt mert a baba gyomra nagyon pici, eleinte csak pár csepp előtejet vesz magához egyszerre. Az előtej nagyon kevés, de tele van kiemelten fontos táp- és immunanyagokkal. Ahhoz, hogy a baba vércukra ne essen le, és ne sárguljon be túlzottan, gyakori szoptatás szükséges. A gyakori szoptatással biztosthatod, hogy a babád kevesebb súlyt veszítsen, és hamarabb megszabaduljon a magzatszuroktól.
Másrészt a babád az első napokban tanulja meg a szopás mikéntjét. Van olyan baba, akinek ez egyből megy, más babáknak sok gyakorlás szükséges; és ez könnyebb neki a puha mellen, mint később, mikor már a tejbelövellés miatt teltek a mellek.
És nem utolsósorban: ha az első napokban sűrűn kerülhet mellre a babád, az növeli a későbbiekben megtermelt tej mennyiségét is.
A kisbaba
Az első pár nap elteltével, a nagy mennyiségű tej termelődésekor sem csökken a szopások mennyisége. A gyakori szoptatás elengedhetetlen ahhoz, hogy a mell elegendő tejet termeljen. A tejtermelés intenzitása attól függ, hogy mennyire üres a mell. A gyakran kiürített mell több tejet termel, a teli mellben viszont leáll a tejtermelés. A mell tárolókapacitása is korlátozott, ezért ha ritkábbak a szoptatások, kevés lehet az a tej, amit a mell tárolni tud.
A csecsemő viselkedéséből is arra következtethetünk, hogy alapvető szükséglete a gyakori szopás, hiszen akkor nyugodt, ha testközelben lehet, és ha már ott van, rögtön keres, szopni kér, így érzi biztonságban magát. Ellenkező esetben nyöszörög, sír, mert a génjeiben hordozza, hogy egyedül, letéve nincs biztonságban.
Az emberi anyatejnek alacsony a zsír-és fehérjetartalma, nem képes a babát hosszú órákra jóllakatni. Az anyatej hamar megemésztődik és a baba újra szopni akar. Valójában azoknál a természeti népeknél, ahol a babák huszonnégy órás testkontaktusban vannak az anyukájuk fedetlen melle közelében, akár százszor is szopnak egy nap alatt. Mindezekből a tényekből egyértelműen az látszik, hogy a baba valódi igényeinek megfelelő szopásmennyiség biztosan meghaladja a napi nyolc-tíz alkalmat.
A mindennapok szempontjából fontos érteni, hogy a szopizások a nap során nem egyenletesen, azonos időközönként történnek. Igen valószínűtlen, hogy a baba szigorúan két-három óránként kéredzkedjen mellre. Inkább várható, hogy a nap/éjszaka folyamán alszik egyszer hosszabban, úgy négy-öt órán át, míg a nyűgösebb időszakokban, pl. késő délután vagy este akár félóránként is szopizhat. Az újszülött jellemzően blokkokban szopizik: másfél-két óra alatt többször is mellre kéredzkedik, közben picit belealszik, majd újra szopizik, és ezt követi egy hosszabb, mélyebb alvás. Nem érdemes tehát nézni az órát, hogy eldöntsük, megszoptathatjuk-e a babát. Őt figyeljük és a jelzéseit!
A nagy baba
A szopások gyakorisága nem változik nagyot az első félév során. Ahogy a babád fejlődik, kinyílik körülötte a világ, és kb. háromhónapos kora körül nagyon könnyen elterelődik a figyelme szopizás közben. A lerövidült szoptatások miatt a szopások mennyisége (darabszáma) ebben az időszakban inkább emelkedik, és nem csökken. Tehát nem kell bizonyos kiló vagy hónap felett ritkítani a szopások számát, babád továbbra is megbízhatóan jelzi, ha szopizni szeretne.