Hogyan hordozzam a fejét nem tartó babámat?
Már az újszülött baba is megemeli a fejét.
Első pillanattól képes rá, még csak picit emeli meg, le is ejti hamar, hiszen nagy és nehéz a feje, de a belső programja arra sarkallja, hogy ébren mindig emelgesse a fejét.
Ha a baba fejét lekötöm, amikor ő éppen emelgetni szeretné, akkor vérmérséklettől függően különbözően reagálnak rá. Vannak babák, akiknek mindegy, sok babát zavar, sok baba kifejezetten tiltakozik ellene. Ha bekötöd az ébren lévő babád fejét, akkor a belső motorja ellen dolgozol.
De hát az újszülött fejére vigyázni kell!
Ha óvod a hordozós pozíciót, akkor a rád gömbölyödő baba a fejét rád hajtja. Felemeli, leejti (ez tulajdonképp az első esés), majd nagyon hamar megtanulja, hogy vigyázzon a fejére és finoman fogja lehajtani a fejét. Ha mozgok -és a hordozásnak ez az egyik adu ásza, hogy könnyen ringatom-, nyilván figyelek arra, hogy egy bizonytalan fejtartású babát hordozok. Ez azt jelenti, hogy nem teszek a kitett fejű hat hetesemmel hirtelen lendületes mozdulatokat, vagy ha ilyen mozdulat jön, akkor odateszem a buksija mögé a kezemet.
Ha elalszik a babád, és ez pici babáknál néhány perc után megtörténhet, a megtámasztáshoz használhatod a kendőd szárait, a karikás kendő lelógó szárát, a hordozód alvócsuklyáját, fejtámaszát. Alulról, a tarkót támaszd, ne borítsd be az egész fejet! A kendő vagy a hordozó teteje maximum a fül tetejéig érjen, az arca maradjon szabadon!
Mikortól tartja már a fejét?
Sok baba már hat hetesen, a legtöbb baba pedig két hónapos korában már tartja a fejét. Persze, még meg-meginog, hamar leteszi, de ez bizony már fejtartás. Bővebben ebben a videóban hallhatsz róla vagy itt olvashatsz róla.