Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Bővebben az ÁSZF-ben olvashatsz róla. 
Elfogadom
Menü

Szabad mozgás – checklist

Szabad mozgás – checklist

Mi az a szabad mozgás egyáltalán?

Erről szól ez a cikkünk. És mi a jelentősége annak, hogy a baba szabadon mozoghasson? Hogy tisztán lásd ezt a kérdést, ezeket a cikkeket ajánlom: Hogyan segítsem a baba mozgásfejlődését? és Mozgásfejlesztés hatékonyan, otthon.


Miért készült ezt a checklist?

Mert sokan jeleztétek vissza, hogy értitek és látjátok a szabad mozgás jelentőségét, és szeretnétek védeni a babátok szabad mozgását, mégis ahogy nő a baba, újra és újra a szabad mozgásnak olyan akadályaiba futtok bele, amiről nem tudtok.

Hiszen a  kultúránk alig-alig tud a szabad mozgásról, sok-sok olyan szokás él azonban a babákkal kapcsolatban, ami akadályozza a szabad mozgást. Ezért ha nem látjuk tisztán ezeket a helyzeteket, könnyű minden előzetes szándékunk ellenére olyan helyzetben találni magunkat, hogy azzal, ahogy együtt voltunk a babánkkal, úgy hatottunk a mozgásfejlődésére, ahogyan nem szerettünk volna.


Mikor van szüksége a babának a szabad mozgásra?

Mindig, amikor éber állapotban le van téve, és nem utaztok éppen. Nincsen szükség a szabad mozgásra, ha a baba...

  • karban, hordozóban vagy az öledben van;
  • alszik vagy altatod;
  • vagy ha utaztok éppen.

Miért fontos tudni, hogy ez a három helyzet nem a szabad mozgás helyzete?

Mert nagyon megnehezítené az életedet, ha a szabad mozgás kritériumait olyankor is alkalmaznád, amikor az a mozgásfejlődés szempontjából nem releváns. És hát, teljesen fölöslegesen nehezítené meg az életedet, és ezt mindenképpen el szeretném kerülni. Úgyhogy rögzítsük gyorsan, hogy ha a baba nálad vagy rajtad, ha alszik vagy ha altatod őt vagy ha utaztok, akkor mindaz, amit a szabad mozgásról mondok, nem érvényes.

Praktikusan ez a három pont tehát a következőket jelenti. Nyugodtan vedd föl a babát bármikor, bármennyit, bárhogyan, ahogyan az nektek jó. Altasd bárhogyan, ahogyan nektek az beválik. Utazzatok úgy, ahogy nektek a legkönnyebb. És tudd, hogy ezekkel a döntéseiddel nem befolyásoltad a babád mozgásfejlődését.


Mi mindenre figyeljek, hogy a baba szabadon mozogjon?

Nem könnyű erre a kérdésre tömören válaszolni. Őszintén szólva, megpróbáltam, de hála a visszajelzéseiteknek hamar kiderült, hogy ha tömörítem a valóságot, akkor az erősen torzul. És ahelyett, hogy a cikkem szabadságot hozna az életetekbe, támogatná, és örömtelivé tenné a szülői léteteket, az ellenkezőjét éri el.

Nem tömörítek hát, hanem azzal igyekszem segíteni a szabad mozgás áttekintését, hogy összegyűjtöttem és csoportosítottam azokat a cikkeinket, amik választ adnak a kérdésedre.

Hogy segítsem a tájékozódást a sok információ között, minden cikknél föltüntettem, hogy a benne levő információk mekkora gyereknél válnak a gyakorlatban alkalmazhatóvá, vagy mekkora babánál érdekesek még. Azt remélem, hogy ez segít, hogy ahogy a babád nő, könnyen ráakadj arra az információra, ami éppen igazán hozzád szól.


Ha védeni szeretnéd a babád szabad mozgását, arra figyelj, hogy...

...hova teszed le őt (a kezdetektől addig, amíg a baba már sokat ül magától):

 

...milyen testhelyzetbe teszed le őt:

 

...elég tér legyen körülötte (minden életkorban):

  • A mozgásfejlődést a tér húzza (hamarosan)

 

...milyen ruha van rajta:

 

...hogyan veszik körül a játékok (a kezdetektől addig, amíg a baba már sokat ül magától):

  • A baba fölött lógó játékok: mi köze ennek a mozgásfejlődéshez?! (hamarosan)

 

...egyedül, önállóan mozoghasson (minden életkorban):

Keresés