Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Bővebben az ÁSZF-ben olvashatsz róla. 
Elfogadom
Menü

Veszélyes a bukfenc?

Veszélyes a bukfenc?

Bukfencezik, pedig még olyan kicsi!

Szabad ezt neki? Nem lesz baja tőle? Mire figyeljek, hogy ne legyen baja? Új mozgásforma – és vele ezer fölmerülő kérdés! Gondoljuk át őket sorra!


Ha te vigyázod minden mozdulatát

…az meglehetősen kemény meló. Ettől még be is vállalhatnád, hiszen tudjuk: szülőnek lenni sokszor nehéz. Fontos érteni viszont, hogy azért kemény és idegőrlő ez a meló, mert olyan folyamatot próbálsz így kontrollálni, ami valójában kívülről kontrollálhatatlan. Akármilyen gondosan vigyázol is a gyerekre, nem lehetsz mellette minden pillanatban!


Milyen lenne, ha a gyerek minden pillanatban tudna vigyázni magára?

Ha belebújna a gyerekbe valaki, aki minden pillanatban vigyázza a mozdulatait, hogy nehogy baj legyen! Hű, az nagyon megnyugtató lenne, nem?!

És most jön a nagyon jó hír: ez pontosan így van a valóságban! A gyerek vigyáz magára! És nem csak bukfenc közben, hanem mindig!

Nagyon fontos, hogy te értsd, tudd és lásd, hogy ez így van!


Mert ezzel egy bizalomerősítő spirálba kerültök

Ha viszont önkéntelenül úgy hiszed, hogy neked kell vigyáznod a mozdulatait, akkor pedig egy bizalomvesztő ördögi körbe juttok. Nézd, így:


Tényleg vigyáz magára? Egyszerűen csak hagyjam?!

Visszakérdezek: szabadon mozoghat a gyereked amúgy, a nap többi részében? Nem is olyan könnyű eldönteni ezt a kérdést, ezért segítségképpen itt egy gyors ellenőrzési lista a szabad mozgásról. Ugyanis a szabad mozgás kulcskérdés a biztonságához, hiszen a gyerek a szabad mozgással tanul meg vigyázni magára.

Ha személyre szabott segítséget szeretnél kapni a kérdésben, jelentkezz mozgásfejlődés tanácsadásra, és gondoljuk át a helyzeteteket együtt!


Ha a gyerek amúgy szabadon mozog

…akkor igen, egyszerűen hagyhatod bukfencezni is. Ez egy remek mozgásforma! Mindegy, hogy mekkora a gyereked: ha ő bukfencezni szeretne, akkor bukfencezzen nyugodtan! Ő érzi a saját testét, és bízhatsz benne, hogy amit csinál, az jó neki – különben nem csinálná! Ez tényleg ilyen egyszerű!

Mindegy, hogy hogy sikerül a bukfenc! Nagyon értékes, hogy próbálgathat minden mozgásformát, ami neki spontán adja magát. Nem a végeredmény az értékes, hanem maga a folyamat. Hadd guruljon, hadd élvezze! És ez remek alkalom, hogy te egyszerűen vele legyél, és élvezd, hogy ő élvezi! És hagyd, hogy az izgalmasabb fordulásoknál tovább erősödjön benned a bizalom, hogy a gyereked a legjobb kezekben van, amikor mozog: hogy megéld, hogy minden pillanatban vigyáz magára.


Csak arra nem tud még figyelni az első időkben

…amikor a bukfencezés még nagyon új neki, hogy hova fog érkezni a bukfenc végén. Eleinte érdemes erre figyelned, ha nem a föld szintjén, hanem magasabban, például ágyon bukfencezik. Ha látod, hogy a bukfenc végén leeshet, egyszerűen szólhatsz neki: „Látod, hogy ott az ágy vége?”. További instrukcióra nem nagyon lesz szükség.

Hasonló lehet a helyzet, ha valaminek nekigurulna vagy rágurulna bukfenc közben, bár ez ritkán okoz egy kis múló kellemetlenségnél többet. Talán csak akkor, ha valami olyannak gurulna neki a gyerek, ami aztán rádől – de ez akkor a bukfenctől függetlenül is veszélyes lenne a gyereknek, így hát ez a szempont sem bukfenc-specifikus.


És ha a eddig nem mozgott egészen szabadon?

Akkor a kérdésre, hogy tényleg vigyáz-e magára, nem tudom vakon és biztosan állítani, hogy igen, persze hogy vigyáz, csak hagyd.
Ha úgy látod, hogy sérült eddig a szabad mozgás, ne ijedj meg! Óriási dolog, hogy ezt megláttad, és nincsen semmi baj: nincs is megfelelőbb pillanat, hogy elhárítsd az akadályokat a szabad mozgás útjából! Érdemes így tenni, mert a szabad mozgás meggyógyítja magát!

Addig, amíg ez megtörténik, figyeld kicsit szorosabban, hogy amit csinál, az biztonságos-e. Nagyon egyéni, hogy pont a bukfencnél van-e szükség erre az átmeneti plusz óvatosságra.

Az alapelv, amit magatokra tudsz szabni: ha eddig óvtad a gyerek biztonságát valahogyan, segítgetted mozogni, akkor mielőtt elveszed tőle ezt a külső segítséget, gondold át, hogy mibe fog így kerülni. Olyan helyzetben vedd el tőle az eddigi támaszt, amiben nem érheti baleset.


Ha szeretnél személyre szabott segítséget kapni ahhoz, hogy hogyan álljatok át

az asszisztált mozgásról a szabad mozgásra jelentkezz mozgásfejlődés tanácsadásra. Mert nagyon érdemes váltani, és sokkal könnyebb a váltás, ha van kire támaszkodj közben!

Keresés