Hogyan lehet ezt bírni?
A kulcsszó: csapatmunka!
Mert minden baba többemberes baba. Ismered a mondást, hogy egy gyerek felneveléséhez kell egy falu, két gyerekhez meg két falu? Na, az a falu az, ami hiányzik nekünk nap mint nap, ez a hiány vág a húsunkba. Nem segítség kellene, mert a „segítség” azt jelenti: a feladat, a készenlét, a felelősség a tiéd, csak most megcsinál belőle valaki valamennyit. Ha valóban csapatmunka lenne a gyerekekre való figyelés, akkor nem mindig az anya kérné az apát, hogy vegye most föl ő a babát, hanem ez a helyzet közönséges lenne fordítva is. És azért csapatot mondok, mert ha ez megvalósulna, nem csak az apát és az anyát terhelné a készenlétben állás, hanem sok embert. Így mindennapi maradhatna és könnyen tovább mélyülhetne a párnak a gyerekek születése előtt kialakult intimitása, egymásra figyelése is. Izolált családban ezt légtornászmutatvány megvalósítani.
És nem csak a gyerekezés az, ami csapatmunka kéne, hogy legyen!
Hanem a házimunka is: az otthon és a ruhák tisztaságáról, rendezettségéről, az ennivalóról való gondoskodás és vele, persze, minden, ami a család napi ellátását jelenti. Gondoljunk bele: ha a mosás-főzés-takarítás az anya dolga, akkor az anya soha nem ér a dolga végére. Soha nem dőlhet hátra azzal a tudattal, hogy ő készen van a dolgával. Ha akkor akarsz majd magadra figyelni, föltöltődni valami olyan tevékenység által, ami igazán rólad szól, vagy akár kialudni magad, amikor készen leszel a „dolgoddal”, soha nem jön el a te időd, mert a házimunka soha nincsen készen. Mint ahogyan a gyerek ellátása sincsen. És ebben nem a segítség, hanem a valódi részvállalás hozhat valódi változást.
Hogyan lehet hát bírni...?
...az altatást, éjszakai gondoskodást, szoptatást, hordozást, minőségi odafordulást és a család ellátását? Egyedül sehogy. Csak csapatban! Sok ember, nagy közösség feladata kéne, hogy legyen a babáról, kisgyerekről való gondoskodás. Ma nem az. Amikor azt érezzük, hogy megszakadunk, és még így se boldog se a baba, se az anya, se az apa, az nem a mi hibánk.
Mit tehetsz mégis?
De hát te egyedül vagy? Nincsen csapat, és akkor most mi van? Erről szól a cikkünk folytatása.