Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Bővebben az ÁSZF-ben olvashatsz róla. 
Elfogadom
Menü

Mire jó az erőszakmentes, együttműködő kommunikáció (EMK)?

Mire jó az erőszakmentes, együttműködő kommunikáció (EMK)?

Ismerős a sztori?

Konfliktushelyzetben általában

valahogy így kommunikálunk. Nézzünk egy szitut egy kamasz és az anyukája között.

- Nem igaz, hogy már megint senki nem rakott be semmit a mosogatógépbe!
- Hm-hm-hm...
- Egész nap dolgoztam, ti itthon voltatok, és ez vár itt?! Tényleg nem értem, hogy van az, hogy senki nem képes elpakolni a konyhában itt rajtam kívül?! Pedig annyiszor megbeszéltük, hogy elpakoltok magatok után! Egész nap nem csináltatok semmit, ami itt bármit előre vinne!
- Elraktam a ruháimat, ne mondd, hogy semmit!
- Hát, azt már két napja kértem!
- Neked semmi sem elég!
- ……
- ……

Vannak variációk a témára, ez csak egy példa a sok közül, amit mind ismerünk. Fájó helyzetek, amikben elszigeteltek vagyunk magunktól és egymástól.

Hát, van más lehetőség is?! Van!

Ugyanez a konfliktushelyzet, másképp:

- Jaj, megint milyen rendetlen a konyha!
- Hm-hm-hm...
- Áááá, már megint ez van! Tudod, elkezdhetnék most megint dühöngeni, ahogy szoktam… de azután csak megint rosszul érzem magam… és te is.
- Ja!
(Sóhajtok egy nagyot, ahogy átgondolom, hogy ezt nem akarom. És inkább mást választok helyette.) - Tudod, ez ilyenkor nagyon nehéz nekem… Amikor… egész nap dolgozom, te pedig itthon vagy, mert nincsen edzésed… és hazajövök, és azt látom, hogy a konyhában én voltam az utolsó, aki a rendért tett valamit…
- Ühüm.
- Nagyon magányos vagyok ilyenkor, és fáradt! És… nagyon vágyom az együtt működésre, hogy a feladatok eloszlanak köztünk. Érezném belőle, hogy összetartozunk. …. Mit szólsz?
- Igen, oké, de hulla fáradt voltam, ledőltem, és el is felejtettem.
- Ezt tök megértem: a fárdatság miatt kiment a fejedből. És ha eszedbe jut, akkor meg megtetted volna, mert neked is fontos, ami nekem?
- Simán.... látom, hogy te is kivagy anya. Bocsi, hogy úgy hagytam a konyhát!
- ….
- ….


Hogy látod: van realitása egy ilyen beszélgetésnek? El lehet képzelni, hogy így történjen?

Az EMK ezt az utat kínálja. Mit ígér ez az út? Mit várhatunk tőle? Biztos, hogy ha lefolytatjuk ezt a beszélgetés, akkor másnap vagy harmadnap rend vár minket a konyhában? Nem! Egyáltalán nem biztos! Ahhoz, hogy megértsük, hogy mire jó az EMK, nézzük meg, hogy mi a különbség a két út között.


Mivel vagyunk elfoglalva általában

…ezekben a helyzetben? Azzal, hogy kinek van igaza. Védjük az igazunkat, harcolunk az igazunkért.

És azzal, hogy mi a megoldás a helyzetre. A konvencionális gondolkodásunk megoldás-orientált.

Csakhogy ez a gondolkodás elszigeteltséget hoz, ami fájdalmas hiány, hiszen az ember mélyen társas lény, és kapcsolódásra vágyik. Arról nem is beszélve, hogy anélkül, hogy igazán értenénk magunkat és egymást, nem hatékony megoldást keresni! Ha megoldást tippelek anélkül, hogy tisztán látnám, hogy mire keresem a megoldást – nos, így kis esélyem van, hogy igazán jót találok!


Mit ígér az együttműködő kommunikáció?

Az EMK-s út lényege az, hogy félretesszük a megoldás keresését, sőt, azt is, hogy kinek van igaza. Helyette (vagy előtte) kapcsolódunk: igyekszünk megérteni, hogy ebben a helyzetben hogy vagyunk mi magunk; és azt is, hogy hogy van a másik ember. Kapcsolódunk magunkkal, és kapcsolódunk a másik emberrel.

Azt mondjuk magunknak: értem, hogy jó lenne megoldást találni a helyzetre. De halasszuk ezt most egy kicsit! Álljunk meg egy kicsit, és figyeljünk előbb! Hogy vagyok? És hogy van a másik?

Vagy azt mondjuk: értem, hogy nagyon kényelmes tudni, hogy nekem van igazam. És azt is értem, hogy adja magát, hogy megvédjem a saját igazamat. De ez magányosságot hoz, és ezt nagyon nem szeretném. Álljunk meg egy kicsit, és figyeljünk előbb! Hogy vagyok? És hogy van a másik?


És biztos, hogy így lesz megoldás?

Nem biztos. Az EMK nem ígér megoldást. Kapcsolódást ígér.

Nagyon gyakran találunk megoldást ezen az úton. Hiszen ha jobban értjük magunkat és a másikat, akkor nagyon hatékony megoldást keresni, sokkal hatékonyabb, mint (mély) kapcsolódás nélkül. De az is lehet, hogy nem találunk megoldást így sem.

Ami viszont biztos, hogy a kapcsolódás, azaz önmagunk megértése és a másik megértése; annak a megélése, hogy a másik megért engem, nagyon finom, igazi kincs az életünkben! Ezt a kincset, ezt az erőt ígéri az EMK.


De hogy lehet ezt megtanulni?

Az EMK azért tanulható olyan jól, mert kikockázzuk a folyamatot lépésről lépésre. Az ide vezető út lépésről lépésre megérthető, megfogható, és begyakorolható. Ezt csináljuk az EMK kurzusokon, itt tudsz jelentkezni.

Keresés