A mozgásfejlődés olyan, mint a palacsintatorta

A mozgásfejlődést nagyon szeretem a palacsintatortához hasonlítani
Hogy készül a palacsintatorta? Bekeverjük a tésztát, sütjük a palacsintát, és amelyik kisült, azt lerakjuk. Amíg sül a következő, addig a tetejét megkenjük töltelékkel, majd jön a következő elkészült palacsinta, és így tovább. Folyamatosan van tésztánk is, sül a következő palacsinta, és nő a palacsintatorta.
Mi köze ennek a mozgásfejlődéshez?
Ahol most tart a baba a mozgásfejlődésben, az a már elkészült palacsintatorta. Ahogy halad a mozgásfejlődés, egyre magasabb a torta. És amit nekünk, szülőknek nem szabad elfelejteni: ami közben látunk egy bizonyos magasságú palacsintatortát, aközben folyamatosan sül a következő palacsinta a következő emelethez.
Ez azt jelenti, hogy ha a baba már kapaszkodva lépeget, akkor sületlenség (bocs!) lenne azon aggódni, hogy fog-e járni a babánk. Ugyanis ha a járás alatt levő mozgásformák megjelentek, és kiforrtak, az azt mutatja, hogy az idegrendszerben futó program zavartalanul fut: sül a következő palacsinta, és már biztosak lehetünk benne, hogy eggyel magasabb lesz a torta, mint amekkorának most látjuk. Így nincsen más dolgunk, minthogy a program kibontakozásához biztosítsuk a körülményeket: a szabad mozgást. És ezzel hagyjuk, hogy a baba kedvére vastagítsa a tortában a tölteléket.
Ez igaz a többi mozgásformára is, nem csak a járásra
A képlet tehát, ami segít szülőként lavírozni a mozgásfejlődést kísérő aggodalmak között, a következő: ha az alsóbb mozgásformák szépen kiforrtak, akkor a következő mozgásformáért ne aggódj. Biztosítsd viszont a babának a szabad mozgást mindig, amikor éber állapotban le van téve! Így biztos lehetsz benne, szépen ki fog forrni a következő mozgásforma is, nincs más dolgod, mit élvezni a babád mozgását, ügyességét.
Az alsóbb mozgásformák nyomában
Ahhoz, hogy ezt a képletet alkalmazni tudjuk a gyakorlatban, látnunk kell, hogy mik ezek a bizonyos "alsóbb mozgásformák". És minél kisebb a baba, annál figyelmesebbnek kell lennünk ahhoz, hogy lássuk ezt.
Amíg még a baba nem tud helyváltoztató mozgást végezni, addig az idegrendszer fejlődéséről sokkal feltűnőbben árulkodik a baba figyelme, mint maguk a mozgásai. Természetesen fontos a mozgását is figyelnünk, mert az is informatív, de még informatívabb a figyelmének a fejlődését nyomon követni.
A figyelem fejlődése
Nézd csak meg, hogy hogyan figyel az újszülött!
És figyeld meg, hogy hogyan figyel a három hónapos baba.
A különbség óriási! Látod te is, ugye? A figyelme pár hónap alatt kinyílik a világ felé. Ha a te babádban is megszületik ez a kíváncsiság a világ felé, és közben igaz rá az is, ahogy telnek az első hónapok, hogy
- érdeklődővé válik az arcok, az emberek iránt; szemkontaktust tart és keres, rátok mosolyog;
- vannak helyzetek, amiket nem szeret, és ezt jelzi is méltatlankodással, sírással,
- de ezekben a helyzetekben/helyzetek után megnyugtatható;
- sokszor pedig jól érzi magát, elégedett, boldog;
...akkor ez mind azt jelzi, hogy az idegrendszere ép, egészséges. Az mozgásfejlődésnek pedig ez, azaz idegrendszer épsége a kulcsa. És maga a figyelem! Ugyanis a mozgásfejlődést a figyelem indítja! A baba a figyelme után fog elindulni, ettől a figyelemtől fog mozogni! Nézzük meg, hogy hogyan!
A fejtartás nyomában
Kövessük nyomon a baba fejtartását. Ne hasra téve figyeld a fejtartást, mert a hason fekvés ebben az életkorban nem szabad mozgás, a baba mozgásáról pedig a szabad mozgás helyzetében alkothatunk jól képet! Függőlegesen karba véve figyeld meg, hogy hogyan használja a babád a fejét.
Már újszülött korban ilyen fejemelésre képesek a babák:
Ebből lesz aztán úgy 4-6 hét alatt egy bizonytalan fejtartás. Ami azt jelenti, hogy a baba a kinyíló figyelmét követve elkezdi forgatni a fejét az őt érdeklő dolgok (fények, arcok) után, de még újra és újra elejti a fejét.
Majd 3-4 hónapos korra kialakul egy biztos fejtartás olyan értelemben, hogy már nem ejti el a buksiját a baba akkor sem, ha fáradt. De még látható, hogy ez a fejtartás még nem olyan biztos, hogy mint ahogyan te tartod a fejed: meg-meginog a baba nagy, busa feje, de ebből a megingásból már mindig megtartja a baba a fejét.
Végül egy féléves baba már úgy tartja a fejét, mint egy felnőtt.
Ha látod ezt a folyamatot a babádnál, akkor nyugodt lehetsz a fejtartása felől. És a figyelem fejlődése mellett ez a fejlődés is annak a jele, hogy az idegrendszere ép, egészséges, és a mozgásfejlődés halad a maga tökéletes útján. Figyelj, hogy mindig, amikor a babád éber állapotban le van téve, szabadon mozoghasson, és akkor teljesen nyugodt lehetsz a mozgásfejlődése felől.
A fogás, nyúlás fejlődése és a forgás megjelenése
A következő emelet a palacsintatortán. A három hónapos baba még nem nyúl, nem fog, de már a fene eszi a tárgyak után, mint Lucát ezen a videón.
Nézd, egy hónappal később már hol tart! Nem csak a fene eszi, de már nyúl is, és nagy koncentrációval, de sikerül belőni a távolságot a keze és tárgy között.
Ebből lesz aztán ez a rutin.
Figyeld meg, hogy a baba a látóteréből leeső zokni után fordul! Nagyon fontos pillanatok ezek, mert tisztán mutatják, hogy a mozgásfejlődést a figyelem indítja.
► Érdeklik a babát a dolgok.
► Ezért elkezd nyúlni, fogni.
► Így tapasztalatot szerez a távolságokról, a térről és a saját testéről,
► ...és megtudja azt is, hogy ami leesik, az is létezik, csak utána kell fordulni, hogy lássuk.
► És a leeső dolgok után fordulásból lesz aztán a forgás maga!
Először a hátról hasra forgás (hiszen ha a baba mindig szabadon mozoghat, akkor nem is rakjuk hasra), és innen lehet aztán majd visszafordulni.
Innen már látványos a mozgásfejlődés
...és ezért könnyebb látni a haladást, mint az első időkben.
- Az első forgás tehát szabad mozgás esetén a hátról hasra forgás.
- És ebből jön a hasról hátra forgás.
- Majd indul a kúszás, ami akár ki is maradhat anélkül, hogy ez a baba fejlődésében bármi kárral járna. Sok baba kihagyja a kúszást. Erről és a kúszás minőségéről itt találsz még információt.
- A kúszásból legtöbbször a négykézlábra állás és a mászás a következő lépcső.
- Amiből nagyon könnyű ülésbe tolatni.
De már akár kúszásból is indulhat az ülés is, ha a baba az oldalára fordulva felnyomja magát a karjával.
Viszont az is lehet, hogy még nem mászásból ül le a baba, hanem majd állásból fog. - A mászás után jön a kapaszkodva állás.
- Kapaszkodva lépegetés.
- Kapaszkodás nélküli állás.
- Majd a baba elindul egyedül.
WARNING! VIGYÁZAT!
A legtöbb baba idegrendszere ép, egészséges. Természetesen nagyon fontos észrevenni, ha mégsem az, és megadni akkor azokat a külső támogatásokat a babának, amikre szüksége van ahhoz, hogy a lehető legjobban fejlődjön. De a mozgásfejlődést fenyegető legnagyobb, mert minden babát érintő veszély a kultúránkban az, hogy sérül a babák szabad mozgása.
- Mert korlátozzuk a babák körül a teret.
- Mert korlátozzuk a figyelmüket.
- Mert korlátozzuk és torzítjuk a mozgás során szerzett tapasztalataikat.
Sokszor hangsúlyoztam, hogy ha látod a fönti fejlődést a babádon, akkor ne aggódj a mozgásfejlődéséért. Fontos, hogy értsd: akkor dőlhetsz hátra, ha meggyőződtél róla, hogy a babád mindig, amikor éber állapotban le van téve, szabadon mozoghat. Mire vigyázz tehát konkrétan? Itt ellenőrizd le, hogy szabadon mozoghat-e a babád!